خانه / ایستگاه اندیشه / مناظره اول انتخاب اول ـ اخلاق

مناظره اول انتخاب اول ـ اخلاق

مناظره اول

فرصت انتخاب یکی از بزرگترین سر فصل های حیات انسانی است فرصت انتخاب یعنی فرصت تحقیق و تفحص یعنی فرصت برای روش یابی برای برتر گزینی یعنی فرصت برای دیدن افق های که هنوز دیده نمی شوند انتخاب کردن یعنی سعی و تلاش کردن برای رهایی از اسیر شدن در آینده ها .

اکنون که فرصتی دیگری برای انتخاب رییس جمهور پیدا کردم خوشحالم اما در این حقیقت مانده ام چگونه باید انتخاب کنم ؟ کدام را انتخاب کنم که منجر به رهایی بشود و فرصتی برای پیشرفت و ترقی کشورم را به ارمغان بیاورد؟ و ظلم ها و ظلمت ها بدرد به فریاد فقر و فلاکت و بدبختی که دامن گیر جامعه اسلامی و انقلابی ما شده است خاتمه دهد و جلوی فساد های افسار گسیخته را بگیرد و هزاران درد به جان ملت به پاخواسته افتاده از طلاق ، مواد مخدر و قاچاق کالا ، بیکاری  و گرانی ، اختلاس گرفته تا استثمار کار و کارگر و ….  چاره جویی عقلانی کند ؟ کیست که عدالت را در شاهراه عقلانیت جستجو کند و مدیریت عقلانی را و خرد جمعی را بر مدیریت صنعتی و تصنعی ترجیح دهد ؟ مانده ام چه کسی را باید انتخاب کنم  انتخابی که با حیات دنیا و آخرتم گره خورده است انتخابی که می تواند چهار سال سر نوشت ملتی را به بازی بگیرد و یا ملتی را برای رهایی از گرفتاری بازیگر صحنه کند ؟ چهارسال یعنی یعنی ۱۴۶۰ روز تمام عرصه های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و مدیریتی کشور را در اختیار یک نفر به نام رییس جمهور قرار دادن و تمام منابع و ذخایر ملی را از صنایع بزرگ ملی گرفته تا صنایع وابسته و فرودست به امانت به دست او سپردن پس باید حساس باشیم تا کسی را برای ۴ سال مدیریت برگزینیم که در پایانش از کرده خود پشیمان نباشیم و بر از دست رفته ها حسرت نخوریم ما انسان ها همیشه این گونه بوده ایم ملتی که به آینده اندیشه نکند بدون شک فردای خود را قربانی جهالت امروزش خواهد کرد و بر چنین ملتی جز حسرت ره آوردی نخواهد بود پس بیایید بهوش باشیم بر طبل های تو خالی و وعده های بی فرجام رأی ندهیم .

مناظرات فرصتی برای انتخاب

اگر بنا بود ما از قبل رییس جمهور خود را بر مبنای توصیه ی بزرگان و جریان ها انتخاب کنیم چه ضرورتی داشت که مناظرات و تبلیغات انجام گیرد بدون شک فرصت مناظرات فرصت انتخاب است از جریان های که وامدارند بگذرید و منصفانه پای صحبت ها و گفتگوهای منتخبین بنشینید و با دید کلان و نگاه جامع به اوضاع داخلی و خارجی وضعیت کاندیدا ها را رصد کنید و کسی را برای قدرت انتخاب کنید که قدرت داشته باشد بهبودی در وضعیت ایجاد کند و از آنچه در آن گرفتاریم اگر رهایی نبخشد حداقل بدتر و بدتر نکند

مناظرات برای انتخاب من و شما است تا با شعارها و وعده ها و سخنرانی ها خود را نبازیم بلکه با تجزیه و تحلیل و ملاحظه مجموعه رفتار و گفتمان سعی کنیم آن کسی را بر سرنوشت خود مسلط کنیم که سر نوشت ما را به سر نوشت مال باختگان مبتلا نکند

مناظره اول « گام اول انتخاب  « اخلاق »»

متأسفم از این که مجبورم کسی را بر سرنوشتم انتخاب کنم چاره ای جز آن ندارم

مناظره اول را گوش دادم از سوال ها و جواب ها در حیرت فرو رفتم که خدایا در کدام مملکت زندگی می کنم مملکتی که هزاران هزار شهید تقدیم آن کرده است مملکتی که از در و دیوار آن عاشورا می بارد مملکتی که ندای جهان گشایی آرمانی و گره گشایی انسانی از ملل دنیا بگوشم می رسد مملکتی که به دنبال انفجار نور و معنویت و ارزش های والای انسانی بود مملکتی که نام اسلام و فرهنگ تعالی بخش اهل بیت علیهم السلام از منابر و مساجدش بگوش می رسد ؟

آیا اینجا ایران همان کشور مهد دلیران بیشه شیران و شهر شهیدان است ؟

اینجا کجا است …؟

در فرهنگ تمام ملل عالم دروغ گویی مذموم و عمل و رفتار  نا پسند محسوب می شود و هیچ ملتی از دروغ تمجید و تحسین نمی کند و در فرهنگ متعالی ما یعنی اندیشه قرآن  و عترت از دروغ و دروغ گویی به ویل للمکذبین یاد شده است و در زبان نورانی ائمه هدی علیهم السلام به عنوان ام الخبائث یاد می شود و آن را کلید تمام زشتی ها و پستی ها می شمارند و از آن بالاتر تهمت است که علاوه بر داشتن عنصر دروغ ، خباثت و شرارت دیگری هم در آن وجود دارد از جرائم حقوقی هم تلقی می شود .

در مناظره اول فارغ از ده ها اشکال به اصل و اساس و سؤال و جواب آن شاهد بودیم که توسط برخی از کاندیدا حریم اخلاق شکسته شد برخی نسبت دروغ و بعضی نسبت تهمت را بهم دیگر روا داشته اند فارغ از این که واقعا مقصر چه کسی بود آیا چنین رفتار و اخلاقی شایسته و سزاوار کسی که می خواهد رییس جمهور شود هست ؟

چرا نسبت دادن بدیهیات رذایل اخلاقی در جامعه به گونه ای عادی می شود که حتی کسی که به دنبال دست یابی به بالاترین قدرت سیاسی کشور است به خود اجازه می دهد چنین گفتمانی را داشته باشد آیا این یعنی تحجر و بازگشت جامعه ایمانی به جامعه بدوی و جاهلی نیست ؟ آیا سزاوار است ملوکی که الگو و اسوه جامعه اند و متوسطین از جامعه از آنها الگو برداری می کنند چنین رفتار های داشته باشند ؟ آیا سزاوار ملت به پا خواسته و آرمانی و انقلابی ایران است که دروغگویی از سطوح بالای کشور تا سطوح پایین آن نقل و نبات مجالس باشد و در رتبه بندی کشورهای جهان یکی از کشور های برتر جهان در دروغ گویی باشد ؟ آیا با فرهنگ این مرز و بوم که ملهوم از معارف اهلبیت علیهم السلام است چنین کنش و واکنش های سیاسی زیبنده چنین ملتی است ؟

مگر انتظار از انقلاب اسلامی احیای ارزشهای انقلابی نبود ؟

مگر انتظار از انقلاب اسلامی رهایی ملت از زشتی ها و پستی ها نبود ؟

مگر انتظار از انقلاب اسلامی نهادینه شدن فضائل اخلاقی در جامعه ایرانی نبود ؟

مگر مردم به پاخواسته بر علیه دروغ و فریب و نیرنگ قیام نکردند ؟

مگر مردم برای احیای ارزش های انسانی بهترین جوانان خود را تقدیم انقلاب نکردند ؟

مگر این همه خانواده شهداء و جانبازان و آزادگان برای رسیدن جامعه ایرانی به تعالی و ترقی انسانی هزینه های سنگین را متحمل نشدند ؟

پس آن همه همهمه و کبکبه و فریادهای رهایی چه شد ؟

چه شد انقلاب اسلامی که در پی انفجار نور در دنیا  بود ؟

چه شد انقلاب اسلامی …..

بلآخره هر یک  از دو نامزد بزرگوار ریاست جمهوری یا دروغ هستند یا تهمت زن اگر آقای الف دروغ نباشد آقای ب تهمت زن است و اگر آقای ب تهمت زن نباش آقای الف دروغ گو است در هر صورت هر یک از این دو بزرگوار اگر رییس جمهور شود طبق مدعای طرفین یا دروغگو سکاندار کشتی انقلاب خواهد شد و یا تهمت زن در هر صورت وای بر مملکت اسلامی .

مدت زیادی است که رییس دولت فعلی متهم به دروغگویی است یا حقیقتا دروغگو است یا عده ای تهمت زن تهمت می زنند اگر واقعا دروغگو است وای بر شورای نگهبانی که نگهبان جامعه اسلامی و ارزشی است که دروغگویی را بر سرنوشت ملتی مسلط ساخته است و وافریادا از این شورای نگهبانی که خیانت در نگهبانی خود می کند و اگر این گفته ها دروغگو باشد وای بر اردوگاه اصولگرایان که این فریادها از اردوگاه اصولگرایان بلند است در هر صورت وای بر اسلام و قرآن و اهلبیت و خانواده شهداء و جانبازان و آزادگان و شنکنجه دیدگان که برای رهایی ملت و رسیدن آنها به آرمان انقلاب اسلامی تمام سرمایه های خود را به میدان آورند و امروز شاهد چنین صحنه های دهشتناک و وحشتناکی هستند

اگر فردا روزی آن دروغگو و یا این تهت زن بر طبق مدعای طرفین بتوانند آرای مردم را به خود جذب کنند و عریکه قدرت را به دست آورند به چه مجوزی در نظام اسلامی مشروعیت پیدا می کند و چگونه تنفیذ مشروعیت می شود و آیا در این صورت سرمایه اصلی نظام که اسلامی بودن آن بود به غارت نمی رود و مدال مشروعیت بر گردن خیانت انداخته نمی شود و اگر چنین اتفاقی بافتد صاحبان قدرت در برابر خداوند تبارک و تعالی و عترت و اسلام و تمام کسانی که آمال و آرزویشان تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی بود چه پاسخی خواهند داشت و آیا می توان گفت نگهداشتن این حکومت که دروغ و تهمت در آن مشروعیت می یابد از اوجب واجبات است پس همه باید بهوش باشیم تا دامن انقلاب اسلامی از این لجن ها و نا روایی ها زدوده شود باید همه بر علیه دروغ و دروغ گو ، تهمت و تهمت زن قیام کنیم انقلاب اسلامی را از این ننگ بزرگ خلاصی بخشیم و اجازه ندهیم سرمایه های ملی و شرافت و عزت ملتی چنین به باد فنا رود .

در هر صورت باید منتظر بود تا کدامین انتخاب شود و ما چه سرنوشتی را برای خود خواهیم نوشت برای فردایی بهتر به انتظار می نشینیم

درباره ی علیرضا شجاعی

من علیرضا شجاعی هستم اندیشه گم شده دوران ماست در جست جوی پرسشهای بنیادینی هستیم که این گم شده را پیدا کند...

همچنین ببینید

سیره تربیتی امام صادق علیه السلام

noormags-روش_های_تربیت_اجتماعی_در_سیره_امام_صادق_علیه_السلام-۱۱۱۹۷۹۷_۳۸۶۶۵۴noormags-روش_های_تربیت_اجتماعی_در_سیره_امام_صادق_علیه_السلام-۱۱۱۹۷۹۷_۳۸۶۶۵۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *