خانه / ایستگاه پرسش / تیشه به ریشه

تیشه به ریشه

تکریم و تجلیل همراه با تخریب و توهین

در روز تکریم و تجلیل از مقام معلم توفیق داشتم در پای فرمایشات معلم قرآنی  بنشینم و از منزلت معلم و جایگاه آن بشنوم و با جان دل آیات دلنواز و جانفزای قرآنی را به جان نوش کنم .

در این محفل نورانی که جمعی از فرهیختگان و استادان حوزه های علمیه اجتماع نموده بودند درس آموز مکتب قرآنی در فرازی از بیانات خود با نقد سند ۲۰۳۰ و بیان مخالفت آن با روح ارزش های تعالی بخش اسلام و قرآن و حتی انسان و انسانیت مطالبی را مطرح فرمود و از این مصداق به یک حکم کلی که به نظر می رسد موضوعی تخصصی و اجتهادی است نسبت نفاق و دروغگویی را به رئیس دولت جمهوری اسلامی داد ـ فارغ از این که اجتهاد در تفکر شیعی خطاپذیر است و علماء شیعه بالاتفاق بر این اندیشه اند که مجتهد از خطا و اشتباه مصئون نیست و صیانت از خطا و اشتباه را فقط نسبت به  صاحبان عصمت قائلند و بر خلاف نظر اشاعره که مصوبه اند و حکم خود را حکم خدا تلقی می کنند و فارغ از این که این نسبت حق است یا نا صواب ـ نسبت دادن قطعی حکم نفاق و دروغ به رئیس جمهور توالی فاسده ای دارد نیازمند به روشنگری جامعه ایمانی است علاقمندان به نظام اسلامی  که خود را مدیون شهداء و انقلاب و امام می دانند و حیات تعالی بخش خود را در اندیشه های نورانی امامت و ولایت می دانند در جستجوی این حقیقتند که آیا این سخنان حق است یا تخریب و توهین به نظام و انقلاب اسلامی است

هر شنونده ای با شنیدن حکم اجتهادی این معلم قرآنی نسبت به انقلاب و نظام شک و تردید های در ذهنش به وجود می آید  که اگر به درستی تبیین و پاسخ داده نشود ممکن است در کوتاه مدت و یا بلند مدت انقلاب اسلامی ما دچار کج فهمی ها و انحرافاتی شود که حفط و نگهداری آن « که طبق فرمایش حضرت امام ره از اوجب واجبات است»  با مشکل مواجه شود و اگر امروز جلوی تلقی های ناصواب گرفته نشود ممکن است فردا دیر بهنگام باشد .

لازم میدانم قبل از طرح سؤالات به چند نکته اشاره کنم :

 1. با توجه به این که نسبت دروغ و نفاق در محفل خصوصی مطرح نشده و در محافل مختلف بیان می شود و در رسانه های مجازی نشر داده شده است و با عنایت به این که این سؤالات جمع کثیری از اهالی ایمان است و لذا بصورت عمومی منعکس می شود تا پاسخ ها به صورت عمومی به اطلاع ملت مؤمن و انقلابی برسد تا افکار و اندیشه های متزلزل شده حراست و صیانت شود.
 2. لازم می دانم به عرض برسانم که آنچه بیان می شود در دفاع یا محکومیت هیچ حزب و جریانی نیست و این حقیر در عمری که در نظام اسلامی سپری کرده ام هیچگاه خود را وقف اردوگاه چپ و راست نکرده ام و آزادانه اندیشیده ام و آزادانه مسیر زندگی خود را انتخاب کرده ام و لذا آنچه بیان می شود فقط فقط سؤالاتی است که در اذهان جمع کثیری از متدین مطرح است و یا ممکن است مطرح شود و لذا به عنوان پرسشگر پاسخ جو برای راه یابی به حقیقت و گرفتار نشدن در عوجاج های فکری منتظر پاسخیم  تا خطاها و اشتباهات برداشتی خود را تصحیح کنیم و برای سؤالاتمان پاسخی بیابیم چرا که خداوند انسان را پرسشگر آفریده و این حق را به من و شما داده است برای انتخاب مسیر درست زندگی خود بپرسیم و پرسشگرانه در پی حق یابی باشیم از خداوند تبارک و تعالی مسئلت دارم ما را قدر دان انقلاب اسلامی قرار دهد و همه ی ما را به صراط سداد و نجات هدایت فرماید .
 3. بدون شک شورای محترم نگهبان که منتخبان و منصوبان مقام عظمای ولایتند و از فقهاء و علماء عدول  هستند به وظایف شرعی و قانونی خود که صیانت از انقلاب اسلامی است پایبند و متعهدند از وظیفه اصلیشان که صیانت از آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی است التزام عملی دارند

مقدمه طرح سؤالات

بدون تردید یکی از وظایف مهم و حیاتی شورای نگهبان احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جهوری و مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری است و معنای احراز صلاحیت هم آن است که افرادی را که شورای محترم نگهبان تأیید می کند و به عنوان نامزد به جامعه ایرانی معرفی می کند مورد اعتماد و وثوقند و از صلاحیت های لازم  برای  دست یابی به  ارکان قانون گذاری و اجرایی و تعین صلاحیت رهبری  برخوردار می باشند با توجه به این مقدمه سؤالات متعددی نسبت به موضوع مطرح شده از سوی این معلم بزرگوار در مورد روحانی که منافق و دروغگو است مطرح می شود

 1. آیا شورای محترم نگهبان می دانستند جناب آقای دکتر حسن روحانی منافق و دروغگو است و با وجود این ایشان را بر سرنوشت امت اسلامی حاکم ساختند یا نعوذ بالله دچار غفلت و اشتباه و خطای محاسباتی شدند ؟
 2. اگر شورای محترم نگهبان می دانستند ایشان منافق و دروغگو است با وجود این احراز صلاحیت کردند چگونه می توان شورای محترم نگهبان را امین انقلاب و نظام دانست و به آن اعتماد کرد ؟
 3. آیا طبق این فرمایش نباید شورای نگهبان را نعوذ بالله متهم به عدم عدالت و صلاحیت در نگهبانی از انقلاب بدانیم ؟
 4. آیا طبق این فرمایش شورای نگهبانی که به اذن ولی فقیه مشروعیت بخش نظام است با احراز صلاحیت برای یک منافق و دروغگو مشروعیت نظام زیر سؤال نمی رود ؟
 5. اگر شورای محترم نگهبان می دانست که ایشان منافق و دروغگو است و از سوی دیگر فقهای عظام توجه دارند که در اندیشه اسلامی نفاق و دروغ از بزرگترین رذائل اخلاقی است که موجب کفر فرد می شود با وجود چنین رذائلی احراز صلاحیت برای ایشان را اعلام می کند آیا این به بمعنای فاتحه خواندن بر پایان اسلامیت نظام اسلامی نیست ؟
 6. اگر شورای محترم نگهبان با وجود ولی فقیه در رأس نظام اسلامی صلاحیت چنین فردی را احراز می کند و ولی فقیه نظام اسلامی هم در جریان آن قرار می گیرد و می داند که شورای محترم نگهبان یک فرد رذل و پستی را برای کاندیداتوری ریاست جمهوری احراز صلاحیت کرده است با وجود این سکوت می کند و در احراز صلاحیت آن مناقشه نمی کند آیا ولی فقیه ما که اسلامیت جمهوری ما به آن قائم است از بست ویران نخواهد شد ؟
 7. چگونه قابل تصور است ولی فقیه زمان نسبت به سند ۲۰۳۰ که برخی از بند های آن با روح آموزه های اسلامی سازگاری ندارد می فرماید: « باید جلویش گرفته شود و اینجا ایران است»  آیا این ولی فقیه نمی داند که شخصی برای پوشیدن ردای ریاست جمهوری احراز صلاحیت می شود که منافق و دروغ گو است و با حقیقت اسلام در تضاد و تعارض است و او سکوت می کند ؟
 8. اگر آنچه حضرت عالی مطرح فرموده­ اید به حق باشد که طبق بیانات شما در آن شک و تردیدی به خود راه نمی دهید و اجتهاد خود را بر خلاف مخطئه به صواب می­دانید و در تشخیص حکم خود هیچ محل تأملی نمی شناسید چگونه می توان به لوازم این اجتهاد که زیر سؤال رفتن ارکان نظام اسلامی شورای محترم نگهبان و مقام عظمای ولایت است متلزم شد ؟
 9. اکنون که طبق فرمایش شما ایشان منافق و دروغگو است و شورای محترم نگهبان هم چنین دروغگویی را اجازه داده تا نمایندگی قوه اجرائیه ملت انقلابی را به عهده بگیرد آیا حق نیست بر امت انقلاب طبق حکم امام عظیم الشأن که فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است ما باید بر علیه رئیس جمهور دروغگو شورش کنیم یا بر علیه نگهبانانی که بر ملت جفا کرده و یک فرد خائن و منافق را اجازه تصدی گری داده اند؟ .
 10. آیا طبق فرمایش شما ما مجاز بر بد گویی بر علیه شورای محترم نگهبان هستیم و تضعیف جایگاه رفع آن را مجاز می شمارید ؟
 11. اگر بفرمایید شورای نگهبان ندانسته گرفتار این مصیبت عظما شده اند در این صورت آیا این سخن شما پذیرفتنی است شما که می فرماید نفاق و دروغ اینها اظهر من الشمس است و لذا در خواست مناظره دارید چگونه می شود برای شورای محترم نگهبان که از مراکز مختلف اطلاعاتی و امنیتی کشور خبر جمع می کنند برای آنها چنین چیزی معلوم نشده است ؟
 12. آیا اطلاعات در دسترس حضرت عالی بیشتر از اطلاعات در دسترس شورای محترم نگهبان است که شما به نفاق و دروغشان پی بردید اما آنها پی نبردند ؟
 13. چگونه می توان این تناقضات بین گفتار حضرت عالی و رفتار شورای محترم نگهبان را حل کرد ؟ آیا راه حل قابل جمعی وجود دارد ؟
 14. آیا طبق فرمایش حضرت امام و مقام معظم رهبری که توصیه های اکید بر حفظ جایگاه شورای محترم نگهبان دارند این فرمایشات جایگاه و منزلت آنها را تخریب و تضعیف نمی کند ؟
 15. آیا تضعیف و تخریب شورای نگهبان به خاطر دادن مجوز نا آگاهانه نعوذ بالله به دروغگو و منافق را جایز می دانید ؟
 16. آیا ممکن است حضرت عالی بفرماید شورای نگهبان نه عالمانه این کار را کرده است و نه بی خبرانه بلکه دچار خطای محاسباتی شده اند و انسان جایز الخطا است آیا همین حکم را نسبت دولت هم قابل تصور می دانید که در مواردی به لحاظ سیاسی و مدیریتی خطا و اشتباه کرده باشند ؟
 17. آیا بر همین احتمال مجاز می دانید دولت را به خاطر گرفتار شدن در خطا و اشتباه مستحق دروغ و نفاق ندانیم ؟
 18. علاوه بر تالی فاسده های که بر فرمایش حضرت عالی وجود دارد اشکال اساسی این است که آیا به هنگامی که مردم در عرصه حضور در صحنه انتخابات هستند و دشمنان عنود و جهول انقلاب اسلامی در کمین نشسته اند تا به هر بهانه ای به اختلاف افکنی ها و ایجاد شکاف ها در بین صفوف ایمانی مردم انقلابی ، انقلاب اسلامی را تضعیف و تخریب کنند آیا این روش گفتاری را حضرت عالی روش روشنگرانه می دانیدآیا راه بهتری وجود نداشت که بگونه ای انتقادات و اشکالات طرح بحث شود که تالی فاسد نداشته باشد و یا کمتر باشد ؟
 19. آیا حضرت عالی به عنوان سکان دار جمعه و جماعت استان قزوین نماینده مورد اعتماد مقام معظم رهبری که هدایت فکری و فرهنگی استان را عهده دار هستید و طبق فرمایش مقام معظم رهبری در مورد احیاء کرسی های آزاد اندیشی و نظریه پردازی و مناظره آیا بهتر نبود برای تنویر افکار عمومی در محافل حوزی و دانشگاهی کرسی های مناظره و آزاد اندیشی را احیاء کنید تا مخالفان و موافقان حرف های خود را بزنند و از این راه کفر و نفاق و ریاء ودروغ مدعیان برای مردم تبیین شود و آشکار شود؟
 20. آیا بهتر نبود حضرت عالی به جای صدور حکم اجتهادی در مورد نفاق و دروغ رئیس جمهوری که هنوز بر خوردار از حکم تنفیذ مقام معظم رهبری است نقش پدرانه را ایفا می کردید و بستر گفتگوهای طرفینی  را فراهم می نمودید تا احزاب و جریان های در یک فضای بدون التهاب و تهدید و توهین می توانستند حرف های خود را بیان کنند و هدایتگری و روشنگری را در چنین محافلی جستجو می کردید که نمایشی از اقتدار نظام اسلامی می شد و خدای نکرده گروهی مغرض شما را متهم به جانبداری از یک جریان خاص نمی کردند ؟

نماینده محترم ولی فقیه در استان در پایان عرایضم لازم می دانم به عنوان یک فرزند کوچک که عمری محضر شما را درک کرده ام و از نزدیک معارف قرآنی شما را تلمذ نموده ام و به لحاظ شخصیتی و ایمانی فردی معتقد به اسلام و قرآن و اهلبیت می شناسم و این گونه اظهار نظرهای شما را ناشی از عشق و دلدادگی به اسلام و انقلاب می دانم با وجود این توصیه ای دارم که امید است مورد عنایت قرار گیرد شما را به تقوای الهی در داوریها و نسبت دادن احکام توصیه می کنم امید است از توصیه این حقیر نرنجید چرا که همه محتاجیم به تذکر برادران ایمانی و انقلابی تا مسیر هدایت را بدرستی بپماییم

در پایان سر بلندی انقلاب اسلامی و دوام عمر با برکت رهبر عزیز انقلاب را از خداوند تبارک و تعالی خواستارم

أعاذَنَا اللّهُ و إيّاكُم مِنَ النّارِ، و رَزَقَنا و إيّاكُم مُرافَقَةَ الأَبرارِ، و غَفَرَ لَنا و لَكُم جَميعا، إنَّهُ هُوَ الغَفورُ الرَّحيمُ.

محتاج الی الله علیرضا شجاعی

درباره ی علیرضا شجاعی

من علیرضا شجاعی هستم اندیشه گم شده دوران ماست در جست جوی پرسشهای بنیادینی هستیم که این گم شده را پیدا کند...

همچنین ببینید

عاشورا گذرگاه حق انتخاب

اصل « حق انتخاب » حق انتخاب از چه جایگاه و مکانتی به لحاظ انسان ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *