خانه / ایستگاه پرسش / امامت شیعی حقیقت یا فسانه

امامت شیعی حقیقت یا فسانه

۱٫ طرح بحث امام شناسی
مهمترین سئوالی که برای یک مومن شیعی در حوزه مسائل اعتقادی مطرح است بحث امامت است چون مسئله امامت در فرهنگ شیعه بعنوان اساسی ترین و کلیدی ترین و جزء اصول دین به حساب می آید و در بین اصول دین اصل امامت نشان دهنده هویت اندیشه شیعی است که اگر مسئله امامت به طور صحیح و منطقی اثبات و برهانی نشود اساس اعتقادات شیعه مخدوش می شود و حتی بحث از نبوت و توحید که در تفکر شیعی معنای خاصی دارد از بین می رود چون توحید و نبوت شیعی از طریق امامت تبین و تفسیر می شود بنابر این اگر بحث امامت مخدوش شود بحث توحید و نبوت شیعی هم متزلزل خواهد بود .
بنابر این بحث امامت مانند ستون و قائمه خیمه است که اگر بافتد تمام اندیشه شیعه با تمام اصول و فروعش از هم می پاشد و به نخ تسبیح می ماند که دانه های تسبیح را در کنار هم حفظ نموده است که اگر پاره شود تمام دانه تسبیح پراکنده می شود .
پس بحث از امامت بحث مهم و حیاتی است و باید بدان پرداخته شود تا معلوم شود که این اندیشه حق است یا باطل ؟
اصل بحث امامت بمعنای کسی که رابط بین خالق و مخلوق است و امامت به این معنی شامل پیامبران الهی هم می شود و امامت به این معنی امری پذیرفته شده بین تمام فرق اسلامی است .
این که بشر نیازمند به کس و کسانی است که او را از دستورات و فرامین خداوند آشنا کند و راههای جلب رضایت او را به مردم نشان بدهد و از مکروهات و مذمومات و چیزیهای که ناخوشایند او است مطلع سازد امری است مورد اتفاق تمام ادیان آسمانی است امامت به این معنا که همان نبوت و رسالت است چالش و اختلافی ندارد .
بنابر این بحث امامت در تفکر شیعه مربوط به آنچه بیان شد نیست نقطه مرکزی بحث در بحث امامت این است که آیا امامت به این معنی باید استمرار داشته باشد یا با خاتمیت پیامبر اسلام پایان پذیرفته است و به عبارت دیگر پیامبر صلی الله علیه و آله بعد از خود کسانی را بعنوان وصی و جانشین خود به اذن و دستور خداوند منصوب فرموده است یا نه و به عبارت دیگر آیا لازم است خداوند برای بعد از نبوت و رسالت کسانی را بعنوان امام برای بشریت نصب نماید یا لازم نیست و ملاک ضرورت و نیاز چیست ؟ در این درس نامه سعی می شود به این سؤال اساسی پاسخ داده شود و ویژگی ها و شرایط امام مورد بحث و گفتگو قرار گیرد

درباره ی علیرضا شجاعی

من علیرضا شجاعی هستم اندیشه گم شده دوران ماست در جست جوی پرسشهای بنیادینی هستیم که این گم شده را پیدا کند...

همچنین ببینید

عاشورا گذرگاه حق انتخاب

اصل « حق انتخاب » حق انتخاب از چه جایگاه و مکانتی به لحاظ انسان ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *